Odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe

Wyłącz przez

Odsłonięty nerw zębowy może powodować ból lub wrażliwość zęba. Możesz zauważyć nagły silny ból, gdy nerw staje się odsłoniętym zębem nerwowym. Ból może również pozostać łagodny i występować wraz z wrażliwością na gorące lub zimne pokarmy. Nerwy zostają odsłonięte, gdy masz uszkodzony ząb. Możesz mieć na przykład postępującą próchnicę lub złamany ząb.

Szybko odwiedź dentystę, aby uzyskać ulgę w bólu lub wrażliwości. 

Twój dentysta musi przeprowadzić dokładne badanie, aby określić najlepsze leczenie wrażliwego nerwu odsłoniętego zębem. Czasami konieczne będzie wycinanie dziąseł w celu ich podniesienia. Jeśli nerw odsłonił ząb, dentysta wybiera z naprawczych zabiegów dentystycznych.  Wypełnienie często rozwiązuje problem.  Dentysta czyści próchnicę i uszczelnia otwór żywicą kompozytową lub metalowym wypełnieniem.

Leczenie kanałowe może również uratować ząb z poważnym uszkodzeniem.

Objawy mogą się różnić w zależności od przyczyny odsłoniętego korzenia. Możesz również mieć odsłonięte korzenie bez żadnych objawów. Można do nich zaliczyć:

  • Delikatne dziąsła. Jeśli korzeń zęba jest odsłonięty, możesz doświadczyć delikatnych lub obolałych dziąseł, które krwawią podczas szczotkowania
  • Dłuższy ząb. Twój ząb może wyglądać na dłuższy niż zwykle, jeśli linia dziąseł się cofa
  • Obrzęk i ból. Możesz rozwinąć ostry ból i obrzęk, jeśli nerw lub miazga zęba zostanie zainfekowana

Ból nerwu zęba może rozwijać się stopniowo w czasie, początkowo czując się jak ból w jamie ustnej i stopniowo budując się w poważniejszy dyskomfort. Wczesne działanie na ból może pomóc złagodzić dyskomfort i może zapewnić chirurgowi dentystycznemu mniej intensywne opcje leczenia.

Regularna opieka stomatologiczna, w tym nitkowanie i mycie zębów kilka razy dziennie, może pomóc w zapobieganiu rozwojowi bólu nerwu zęba podczas występowania odsłoniętych szyjek zębowych . Dodatkowe środki zaradcze w leczeniu bólu nerwów obejmują stosowanie specjalistycznej pasty do zębów, która ma na celu zmniejszenie wrażliwości. Jeśli powyższe metody nie są skuteczne, stomatolog może zaproponować wycinanie dziąseł w celu ich rekonstrukcji i naprawy.

Regularna higiena jamy ustnej jest najlepszym sposobem zapobiegania uszkodzeniom nerwów zębowych, a także najlepszym sposobem na złagodzenie wczesnych objawów bólu.

Podsumowanie

Z problemem odsłoniętych szyjek zębowych mierzy się wiele osób. Wypełnienie jest najczęstszą formą naprawy zębów. Przy tego typu zabiegach uszkodzony ząb wypełnia się cementem dentystycznym lub wypełnieniem. Podczas zabiegu obszar otaczający ząb jest zdrętwiały, zepsuta część zęba jest usuwana, a wypełnienie służy do wypełnienia uszkodzonego obszaru. Zapobiegnie to pogorszeniu nerwów otaczających ząb przez bodźce zewnętrzne.

 Podczas tej procedury uszkodzony nerw jest całkowicie usuwany, podobnie jak miazga otaczająca uszkodzony ząb, a następnie obszar jest czyszczony i uszczelniany. 

Pozwoli to na dalsze normalne używanie zęba bez odczuwania bólu.